Neustále rostoucí energií drtí nejen rozpočty domácností, ale i rozpočet městský. Pokud by se nám s tím nepodařilo nic udělat, za pár let bychom nedělali nic jiného, než platili spotřebovanou elektřinu a plyn a na jakýkoliv rozvoj města by nezbylo.
Naštěstí se nám s kolegy podařilo vymyslet řešení inspirované úspěšnými obcemi v Česku i v zahraničí, máme plán! Z města se stane výrobce elektřiny. K dispozici máme spoustu prostoru na střechách městských domů (školní jídelna, knihovna, fotbalové tribuny, sportovní hala, jednotlivé bytové domy), na které plánujeme umístit fotovoltaické panely. Jejich umístění se nám (za splnění přísných podmínek) podařilo s památkáři dohodnout dokonce i v městské památkové zóně.
Město má dále trvalý zdroj zbytkové dřevní hmoty z městských lesů. Tu lze použít ke kogeneraci elektrické energie v době, kdy slunce nesvítí. A v době, kdy slunce svítí hodně, půjde brzy díky změně legislativy vyrobenou elektřinu prodávat za zvýhodněnou cenu přímo ve městě, kde je vyrobena, jde o takzvanou komunitní energetiku.
Důležité je také šetřit energii zateplováním, výměnou oken a dalšími opatřeními, kterých jsme v předchozím období realizovali požehnaně. Postupně by mělo celkové množství městem spotřebované energie klesat, zatímco naše vlastní výroba stoupat.